Mira, Thane, Maharashtra
GST No. 27ANIPK2886M1ZB
Call 08047836622 72% Response Rate
Send Enquiry
| Inner Diameter | 50 mm |
| Material | (EPDM) Ethylene Propylene |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Thickness | 1 mm |
| Material | Rubber |
| Shape | Round |
| Color | multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Inner Diameter | 6 inch |
| Color | White |
| Material | SILICONE FLAT RING GASKET |
| Type Of Collector | SEALING GASKET |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | Silicone |
| Usage/Application | Automobile |
| Inner Diameter (ID) | 200 mm |
| Shape | Round |
| Temperature | 180 Degree |
| Tensile Strength | 55+/-5 Shore A |
View Complete details
| Inner Diameter | 50 mm |
| Material | Neoprene |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Viton |
| Inner Diameter (ID) | 75 mm |
| Size | ID 70 X C/S 5.5 mm |
| Color | Black / Red |
| Function | Chemical / Engineering / Pharma |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Thickness | 1 mm |
| Brand | Gauri POlymers |
| Color | Black |
| Max Hardness | 70 SHORE A |
| Usage/Application | SEALING |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | FKM |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 1 mm |
| Hardness | 60 SHORE A |
| Color | BLACK |
| Temperature Range | -20 to 200 C |
| Medium | Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 5 mm |
| Section Diameter | 2 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Thickness | yes |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details