Mira, Thane, Maharashtra
GST No. 27ANIPK2886M1ZB
Call 08047836622 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Thickness | 2 mm |
| Length | 5 meter |
| Hardness Shore | 50-60 Shore A |
| Material | Silicone |
| Door Seal Type | C Type |
| Width | 11 mm |
| Applications | Food Service |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 180 Piece
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 4 mm |
| Hardness | 45 Shore A |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Length | 1mm |
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Usage/Application | Industrial Electrical Equipment |
| Weathering Resistance | Yes |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
| Hardness | 60-70 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Foam Type | Silicone Sponge |
| Shape | Strip |
| Thickness | 2 mm |
| Density | 60 kg/m3 |
| Adhesive Backing | Without Adhesive |
| Application | Door Sealing |
| Temperature Range | -20 to 80 C |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 89 Piece
| Thickness | 4 mm |
| Material | rubber |
| Operating Temperature | 300 |
| Color | multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details