Mira, Thane, Maharashtra
GST No. 27ANIPK2886M1ZB
Call 08047836622 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Outer Diameter | 9 mm |
| Inner Diameter | 3 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Material | Viton |
| Usage | Pharma / Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Washer Material | Neoprene Rubber |
| Washer Size | 1/4 inch |
| Temperature Range | -20 to 90 C |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
| Application | Flange Joint |
| Media Compatibility | Chemicals |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Washer Material | Silicone Rubber |
| Washer Size | 3/4 inch |
| Temperature Range | -60 to 250 C |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Red |
| Application | Food Industry |
| Compliance | FDA Grade |
| Country Of Origin | Made In India |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Thickness | 2 mm |
Additional Information:
View Complete details